Text Size
Thursday, June 29, 2017

Columbia teams have won Eighteen Championships already in 2014!
Columbia teams won Twenty-Two Tournament or Division Championships in 2013!

Coaches Instructions

03 Jan 2014

Coaches must carry a complete set of medical forms for their team at all tournaments and practices.

Coaches must carry spare copies of their roster with them to all tournaments. Login to webpoint and click on My Information, then Team Rosters to print. (only after John has created your roster online and assigned you to the team)

Coaches who need to update their online EV Coaches Code of Ethics should click here: Coaches Code of Ethics (read and submit at bottom)

NEW Coaches who need to take the IMPACT course, can take it online from USAV.

When you have positions assigned for your team, e-mail them to Chris and he will update your roster.

Please! Always e-mail or text your scores (including the complete team names of the teams you play) to Chris after every tournament. (You can have team parents do this for you.) Also, please send team pictures to Chris after any tournament or division championship.

Coaches who still need the Ref/Score clinic can take it in the Tri-Cities on January 17th from 6-9pm in the Kennewick HS Cafeteria. E-mail the Region office if you are attending to sign up.

Columbia JVBC hosted tournaments

04 Dec 2013

2014 Columbia Tournaments

  • 3/23/14 - U-18 - Columbia March Madness - 12 teams - Champions: Columbia 18-Black
  • 3/30/14 - U-14 - Columbia March Madness - 16 teams - Champions: Columbia 14-Black
  • 4/19/14 - U-14 - Columbia Liberty Classic - 16 teams - Champions: Columbia 14-Black
  • 5/18/14 - U-16 - Columbia Spring Invite - 8 teams
  • 5/18/14 - U-18 - Columbia Spring Invite - 8 teams

Location: all Columbia tournaments are hosted at Southridge High School - 3320 Southridge Blvd, Kennewick, WA 99338

Start Time: all tournaments start at 8:00am; doors open at 7:15am, Coaches meeting at 7:30pm

Pool Schedule:

4-Team Pools
2 - 4 ref 1
1 - 3 ref 2
2 - 3 ref 4
1 - 4 ref 2
3 - 4 ref 1
1 - 2 ref 3

Entry - contact Columbia Club Director John L

3/23/14 - U-18 Columbia March Madness

  • 1st - Columbia 18-Black fj8colum1ev
  • 2nd - Columbia 16-Black fj6colum1ev
  • 3rd - Selah 17B fj8selah1ev
  • 3rd - Synergy 17 Black fj7synvb1ce
  • 5th - Club Wapato Ohana Kuleana fj8cwpto1ev
  • 5th - Varnish 18 fj8varjr1ev
  • 7th - Club KB 18 Blue fj8cibkb1ev
  • 8th - Yakima VB 17-1 Smack fj7ykvbc1ev
  • 9th - Columbia 16-Red fj6colum2ev
  • 9th - Columbia 15-Black fj5colum1ev
  • 11th - Bi-County WildCats 17 fj7bictb1ev
  • 11th - Post Falls 18 fj8pfvbc1ev

3/30/14 - U-14 Columbia March Madness

  • 1st Columbia 14-Black fj4colum1ev
  • 2nd Columbia 14-Red fj4colum2ev
  • 3rd Club KB 14-1 Blue fj4clbkb1ev
  • 3rd Snake River 14-1 fj4srjvb1ev
  • 5th Cascade Jrs 14 fj4cscdj1ev
  • 5th Columbia Basin Crushers fj4mslvb1ev
  • 5th Team Yakima 14 Black fj4tmykm2ev
  • 5th Team Yakima 14 Red fj4tmykm3ev
  • 9th Club Selah 14W fj4selah2ev
  • 10th Strikeforce 13 Black fj3stkfc1ev
  • 11th Cascade Jrs 14-2 fj4cscdj2ev
  • 11th Club Mojo 14 Black fj4cmojo4ev
  • 13th Club KB 14 Pink fj4clbkb2ev
  • 13th Snake River 13-2 fj3srjvb2ev
  • 13th Team Yakima 14 Blue fj4tmykm4ev
  • 13th Yakima VB 14-1 Smack fj4ykvbc1ev

 

 4/19/14 - U-14 Columbia Liberty Classic (tournament currently full)

  • 1st Columbia 14-Black fj4colum1ev
  • 2nd Club Gold 14-1 Blue fj4clgld1ev
  • 3rd Wildcats 13 fj3wldct1ev
  • 3rd Wildcats 14 fj4wldct1ev
  • 5th Columbia 14-Red fj4colum2ev
  • 5th Club Grandview 13-1 fj3clbgv1ev
  • 5th Simcoe 14 Gold fj4smcvb1ev
  • 5th Snake River 13-1 fj3srjvb1ev
  • 9th Team Yakima 14 Black fj4tmvkm2ev
  • 10th Strikeforce 14 Black fj4stkfc1ev
  • 11th Prosser 14 fj4prosr1ev
  • 11th Yakima VB 14-1 Smack fj4ykvbc1ev
  • 13th Club ZZU 14 Short Season fj4cbzzu2ev
  • 13th Simcoe 14 Purple fj4smcvb2ev
  • 13th Snake River 14-2 fj4srjvb2ev
  • 13th Strikeforce 13 Black fj3stkfc1ev

 

2014 Columbia 18-Black

25 Nov 2013

USAV# FJ8COLUM1EV

Club Director John Lengphounpraseut (recruiting contacts)

# Pos Ht Name Year School Hometown Recruiting Status
15  MH  6'2"  Kaileah Akker 2014 Kamiakin HS Richland, WA   verbal, Whitman College
 2 DS/OH 5'7" Makenna Behrens 2016 Southridge HS  Kennewick, WA  
 8 MH  5'11"  Kimberly Brinkworth  2014 Southridge HS Kennewick, WA  verbal, Eastern Washington University
 6 S 5'7" Kylie Fraga 2014 Southridge HS Kennewick, WA  
 4 OH 5'11"  Shantelle Hill 2014 Chiawana HS Pasco, WA  signed, Corban University
33 OH 5'11" Amanda Miller 2014 Kamiakin HS Kennewick, WA  verbal, Eastern Oregon University
10 OH 5'11" Jordan Mix 2015 Southridge HS Kennewick, WA  
 5 MH 6'1" Megan Steach 2015 Chiawana HS Pasco, WA  
 1 DS/L 5'4" Peyton Wahl 2014 Richland HS Richland, WA  verbal, Willamette University
Coach   Scott Carswell        
Coach            
Chaperone   Jen Brinkworth         

Season Rankings: CEVA (Dec) 9th (of 71); CEVA (Jan) 7th (of 72); EV (Feb) 2nd (of 49); CEVA (Feb) 7th (of 72); CEVA (Mar) 9th (of 72); EV (Mar) 1st (of 56); EV (Apr) 1st (of 62); CEVA (Apr) 10th (of 72);

Season Record: 45-20, 98-44

Season Results: (see upcoming schedule)

  • Far Westerns National Qualifier - 18-Open - Flight 3 Semifinalists 2-6, 8-12 - Scores
  • Evergreen Region Championships - Platinum Division Finalists - 2nd (of 21) 5-1, 11-2 - defeated Splash 17 25-16, 25-15; defeated Confluence 18 25-9, 25-8; defeated NI Thunder 18 Gold 25-9, 25-17; defeated MVA 18 National 25-12, 25-16; defeated Snake River 17-1 25-14, 25-14; lost to CPA 18 Black 18-25, 25-12, 13-15 (accepted EV Region bid to USAV Nationals)
  • CEVA Power League (Apr) Championships Gold Division - Gold Consolation Semifinalists 10th (of 72) 2-3, 4-6 - lost to Oregon NW 18-1 Air Elite 18-25, 23-25; lost to PVC/RC 17-1 21-25, 23-25; defeated BOSS 18 25-22, 25-18; lost to PVC 18-1 15-25, 25-23, 15-17; defeated BOSS 18-1 25-18
  • Columbia March Madness - Tournament Champions - 1st (of 12) 5-0, 10-0 - defeated Club Wapato 25-6, 25-9; defeated Columbia 16-Red 25-9, 25-9; defeated Post Falls 18 (score shortly); defeated Selah 17 25-10, 25-15; defeated Columbia 16-Black 25-11, 25-7
  • 18BlackNWJamboreeNW Jamboree - 18 Power I and Tournament Champions - 1st (of 24) 8-1, 17-2 - defeated Eastern Oregon VBC 18-Blue 25-11, 25-15; defeated Mid-State 18 25-11, 25-14; defeated PacV 17 25-13, 25-14; defeated Club Gold 18 blue 25-14, 25-17; defeated Rise 18 elite 25-23, 25-23; lost to Rimrock 18 25-15, 19-25, 7-15; defeated Team Yakima 18 Gold Elite 25-17, 25-22; defeated Club gold 18 Blue 25-19, 25-16; defeated Rimrock 18 25-22, 25-17
  • CEVA Power League Gold Consolation Champions - 9th (of 72) 3-2, 6-4  - defeated Excel NW 18-1 25-19, 25-17; lost to PVCRC 17-1 15-25, 27-29; lost to PVC 18-1 Black 17-25, 25-12, 13-15; defeated NW Reign 25-23, 25-23; defeated Athena 18-1 Gold 25-12
  • Sideout Classic - Championship Finalists - finished 2nd (of 24) 5-1, 11-2 - defeated Mid-State 18 25-10, 25-8; defeated Club Moscow 17 Fire 25-5, 25-3; defeated Club Gold 18-1 Blue 25-16, 25-9; defeated MVA 18 National 25-4, 25-16; defeated VIP 16 25-10, 25-16; lost to Splash 18 25-19, 22-25, 11-15
  • CEVA Power League (Feb) Gold Division - canceled by Snowpocalpse 2014
  • Las Vegas Classic - finished 113th (of 255 U-18 teams) 3-4, 6-11 - scores here
  • MLK Team Classic Silver ChampionsCEVA Power League Quaifier - qualified 7th (of 72) 4-1, 8-4 - defeated OVA 17-1 Black 25-13, 25-19; defeated Salem 18-1 Black 25-18, 25-12; defeated PVC/RC 17-1 12-25, 25-23, 15-13; defeated BOSS 18-1 25-14, 17-25, 15-10; lost to OR NW Jrs 18-1 Air Elite 16-25, 21-25
  • Oregon MLK Team Classic - 18 Open Silver Division Champions - 11th (of 83) 7-2, 15-5  - Scores
  • Pre-Season Team Yakima Friendship Tournament - Tournament Champions (5-0, 10-0)

 

2014 Columbia 12-Black

25 Nov 2013

USAV# FJ2COLUM1EV

Club Director John Lengphounpraseut

# Pos Name Year School Hometown
25    Lynnde Bishop 2021  Vista ES Kennewick, WA
45    Abby Bonnington 2021 Livingston ES Pasco, WA
10    Isabel Buchert  2020  Parkway IS Soap Lake, WA 
11   Averie Chindavat  2021 Ridgeview ES Kennewick, WA
14   Reina Deasy 2020 Desert Hills MS Kennewick, WA
12   Jessica Meinecke 2021  Livingston ES Pasco, WA
15    Alexis Nite 2021  Cottonwood ES  Kennewick, WA 
Coach Alexie Loudin      
Coach Elena Peterson      
Chaperone Jennifer Meinecke      

Columbia 12-Black

Season Rankings: EV (Jan) 12th (of 32); EV (Feb) 17th (of 50); EV (Mar) 21st (of 56); EV (Apr) 20th (of 56)

Season Record: 23-12, 51-26 (partial)

Season Results: (see upcoming schedule)

  • Evergreen Region Championships - Platinum Bracket - 7th (of 19) - scores not reported
  • INK - Silver Bracket Semifinalists - 11th (of 24) - scores not reported
  • VIP Mission Unblockable - Championship Semifinalists - 3rd (of 16) 3-2, 7-5 - defeated Spokane Sky 25-8, 25-6; defeated VIP 22-25, 25-22, 15-12; lost to Apex 23-25, 25-15, 11-15; defeated Cascade 25-18, 25-19; lost to KB 12-16-25, 15-25
  • 12-Black - NW JamboreeNW Jamboree - 12-II Champions - 9th (of 19) 5-3, 11-6 - defeated Club Ellensburg 12-2 25-6, 25-13; defeated Team Yakima Red 25-8, 25-9; lost to  KJ 16-25, 25-19, 8-15; lost to Team Yakima Gold 12-25, 17-25; lost to ITVC 18-25, 14-25; defeated Cascade 25-23, 25-23; defeated Club KB Pink 25-14, 25-13; defeated Simcoe 25-23, 25-11
  • Zoopalouza - Championship Quarterfinalists - 5th (of 12) 3-1, 6-2 - defeated Club KB Pink 25-19, 25-10; defeated Sweets Blue 25-8, 25-18; defeated Pac-V 25-16, 25-21; lost to ZZU 23-25, 18-25
  • Leavenworth Spikefest - Championship Quarterfinalists - 5th (of 11) 3-1, 6-2 - defeated Confluence 25-15, 25-10; defeated Mid State 25-17, 25-13; defeated Yakima Smack 25-15, 25-10; lost to Eclipse 14-25, 22-25
  • KI-BE Klassic - Championship Semifinalists - 3rd (of 12) 4-1, 9-2 - defeated Team Yakima Black 25-12, 25-17; defeated Walla Walla Sweets Black 25-19, 25-13; defeated Shockwave 25-13, 25-15; defeated Club Gold 12-2 25-12, 25-9; lost to Simcoe 25-23, 25-27, 7-15
  • Tri-City Kickoff - Consolation Finalists - 8th (of 12) 2-3, 6-6 - lost to Club Ellensburg (509) 21-25, 25-22, 14-16; defeated Sunnyside 25-20, 25-17; lost to Apex 25-13, 23-25, 14-16; defeated Selah 25-8, 25-9; lost to Eclipse 26-28, 17-25
  • Block and Awe - Championship Semifinalists - 3rd (of 12) 3-1, 6-3 - defeated Granger Spartans 26-24, 24-26, 15-3; defeated Team Yakima Red 25-14, 25-8; defeated Selah 25-12, 25-16; lost to Ki-Be Blue 16-25, 14-25

2014 Columbia 15-Red

25 Nov 2013

USAV# FJ5COLUM2EV

Club Director John Lengphounpraseut

# Pos Name Year School Hometown
 9   Sydney Axtman 2017 Richland HS Richland, WA
14   Haley Benard 2017 Hanford HS West Richland, WA
 4   Anna Cady 2017 Southridge HS  Kennewick, WA
12   Maya Gadsden 2017 Hermiston HS Hermiston, OR
 7    Caitlyn Gibson 2017 Southridge HS Kennewick, WA
21   Jeni Gurney 2017 Kamiakin HS Kennewick, WA
16   Courtney Hansen 2017 Chiawana HS Pasco, WA
 3   Sophia Ullman 2017 Southridge HS Kennewick, WA
22    Lindsey Wooley 2017 Southridge HS Kennewick, WA
Coach Jennille Shaub      
Coach Blake Davidson      
Chaperone        

Season Rankings: EV (Jan) 50th (of 63, 11th U-15); EV (Feb) 72nd (of 87 U-16, 13th U-15); EV (Mar) 84th (of 101 U-16, 15th U-15); EV (Apr) 85th (of 102 U-16, 16th U-15)

Season Record: 12-26, 30-57

Season Results: (see upcoming schedule)

  • Evergreen Regional Championships - Bronze Divsion Quarterfinalists - 39th (of 43) - scores not reported yet
  • INK - Bronze Quarterfinalists - 29th (of 50) 3-1, 6-4 - defeated Eclipse 15 Mahari 25-18, 24-26, 15-11; defeated Pirates 16 25-16, 21-25, 19-17; defeated Snake River 16-2 25-22, 25-21; lost to Sideout 15 8-25, 12-25
  • PAC-V Challenge - Consolation Quarterfinalists - 11th (of 11) 1-3, 3-7 - lost to Club ZZU 16 Regional 12-25, 12-25; lost to Strike Force 16 Black 13-25, 19-25; defeated Snake River 15-2 20-25, 25-18, 15-7; lost to Troy 25-23, 9-25, 11-15
  • NW Jamboree - 16 Challenge III Quarterfinalists - 45th (of 54) 2-4, 6-9 - lost to St. Maries 16 Black 25-23, 11-25, 14-25; lost to Mid-State 16 8-25, 16-25, 18-25; defeated Pursuit 16 25-13, 25-16; lost to NW Jrs 16 Storm 26-24, 22-25, 11-15; defeated Wapato Tomatya 25-12, 25-12; lost to Club Ellensburg 16 Black 15-25, 14-25
  • Sweet Onion Classic - Consolation Finalists - 10th (of 16) 3-3, 6-7 - lost to Strikeforce 15 Black 12-25, 14-25; lost to Sweets 16-2 Blue 22-25, 14-25; defeated Eastern Oregon 16 Pink 25-17, 25-17; defeated Sweets 16-3 red 25-19, 23-25, 15-10; defeated Club KB 16 Pink 25-19, 25-22; lost to Sweets 14-1 Black 22-25, 20-25
  • O-Town Classic - Consolation Quarterfinalists - 11th (of 12) 0-4, 0-8 - lost to O-Twon 16 Black 20-25, 16-25, lost to Club Selah 16B 17-25, 16-25; lost to Bi-County Wolf Pack 21-25, 12-25; lost to Columbia Basin Crushers 0-2
  • Kimmel Klassic - Bronze Quarterfinalists - 21st (of 24) 0-4, 2-8 - lost to CPA 15 Green 7-25, 10-25; lost to Sandpoint 16 13-25, 17-25; lost to Apex 15 Delta 20-25, 25-23, 11-15; lost to Deer Park Spikes 1-2
  • Tri-City Kickoff - Consolation Bracket - 31st (of 40) 1-4, 2-9 - lost to Cascade 16-1 19-25, 16-25; lost to O-Town 16 Black 15-25, 19-25; lost to Apex 15 14-25, 19-25; defeated Eastern Oregon 16 Pink 2-1; lost to Columbia 15-Black 19-25, 12-25
  • Selah Snowball - Consolation Semifinalists - 11th (of 16) 2-3, 5-5 - defeated Club KB 16 Pink 2-0; lost to Selah 16W 1-2; lost to Team Yakima 16 Gold 0-2; defeated Selah 14B 2-0; lost to Sweets 16-3 Red 0-2

Practice Weather

61°
16°
°F | °C
Clear
11 mph
Thu
Sunny
57 | 85
13 | 29
Fri
Sunny
59 | 92
15 | 33

Columbia on Android

USA Volleyball

Follow Us on Twitter

Follow Me on Twitter!